środa, 21 listopada 2012

Słodko-gorzki smak modelingu

   Większości świat mody kojarzy się blichtrem pięknymi mężczyznami i kobietami oraz gigantycznymi pieniędzmi.  Niestety tylko ludzie, którzy osiągnęli w tej branży szczyt, mogą ogrzewać się w blasku sławy, o czym zapominają często młode dziewczyny marzące o karierze modelki. 
    Z reguły w mediach przedstawiony jest lukrowany świat modelingu, który często nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Oczywiście  propozycje darmowych bankietów, kolacji i imprez są nieodłączną częścią tej branży. Właścicielom pubów i restauracji w stolicach mody zależy na obecności modelek w ich lokalu. Podnosi to prestiż oraz przyciąga klientów. Właściciele takich miejsc wysyłają na castingi swoich przedstawicieli PR, którzy zapraszają modelki na darmowe lunche lub imprezy. Czekają aż modleki skończą casting i starają się nawiązać z nimi kontakt. W zależności od kraju osoby te bywają bardziej lub miej zuchwałe, zdarzają się też osoby taktowne i sympatyczne. Dość dziwnie jest w Mediolanie. Być może ze względu na różnice kulturowe, mężczyźni bywają dość nieprzyjemni, wykrzykują do dziewczyn per "bejbe" i nie kryją zaskoczenia, kiedy niektóre  nie mają ochoty i czasu z nimi ani  rozmawiać ani  chodzić  na imprezy. Jednak zachowują się tak i funkcjonują dlatego, że część dziewczyn z tych propozycji korzysta. Mamy sporo interesujących historii pochodzących od znajomych modelek o tym, jak to wszystko się odbywa oraz zero doświadczeń własnych:)
    Jeśli dla kogoś taka interpretacja glamour life jest kusząca, to faktycznie może zaliczyć imprezy do plusów modelingu. Wracając do minusów  to modeling jest cieżką, niepewną pracą, którą najpierw trzeba zdobyć podczas castingów. Na nich  trzeba szybko dostosowywać się do otoczenia i wyglądać zawsze najlepiej jak to jest możliwe.To tylko kilka minut, aby przekonać klienta, że jest się najlepszą kandydatką do pracy, że najlepiej sprzedamy jego produkt, że nasza osobowość umożliwi wykonanie pracy sprawnie i profesjonalnie. Na castingach trzeba korzystnie  wyglądać niezależnie od nastroju i od tego, czy już drugi lub trzeci tydzień usiłujemy bezskutecznie zdobyć pracę. Nie ułatwia tego samotność, obca kultura, agencje, które, jeśli pracujemy, są zachwycone i  nie szukają dziury w całym (w podtekście wiemy, że sporo zainwestowano i oczekują przynajmniej zwrotu tej inwestycji). W pracy  należy oczywiście dawać z siebie wszystko. Początkujące, a nawet średniozaawansowane dziewczyny mogą zapomnieć o kaprysach i spóźnianiu się, na to mogą pozwolić sobie tylko gwiazdy. Ciało też musi wyglądać perfekcyjnie, co dla wielu dziewczyn oznacza dietę i przyglądanie się każdemu centymetrowi swojego ciała z uwagą. Ważna jest inwestycja w zadbane włosy, cerę, a także dla niektórych operacje plastyczne.
    Przeciętny wiek modelki obniża się, agencje preferują bardzo młode dziewczyny, gdyż mogą poświęcić im dużo czasu na promocję oraz zbudowanie portfolia. Inną kwestią jest również fakt, że kraje azjatyckie( mam tu na myśli w szczególności Japonię) mają słabość do młodych dziewczyn, W Europie pracować mogą dziewczyny dopiero od 15 roku życia, w Azji natomiast od 12 lat. Dzięki temu na castingach coraz częściej można spotkać 12-latki, które  bez opieki rodziców, pozostawione są same sobie na drugim końcu świata. Mają mentalność dziecka, ale wkroczyły w świat ludzi dorosłych, nad którymi nikt się nie rozczula, a wymaga profesjonalizmu. Jest to często bilet w jedną stronę. Wprawdzie modelka czy model zdobywa nowe doświadczenie, ale nie będą już mieli wspólnych tematów z rówieśnikami. Szkoła przestaje być głównym obowiązkiem, a młoda osoba przyzwyczaja się do życia wśród ludzi o określonej mentalności Promują oni przede wszystkim materialne wartości i trzeba mieć tego świadomość. Zamiast rodziców, nauczycieli, rodzeństwa i przyjaciół to bookerzy,  koleżanki i koledzy z branży stają się autorytetami. Nie zawsze są to osoby przygotowane formalnie do pracy z dziećmi i zależy im przede wszystkim na jak największym zarobku. Lubią rzeczywistość przedstawiać tak, by młody model, czy modelka osiągnęła jak największy sukces. Nie zastanawiają się nad tym, jakie koszty poniesie ten młody człowiek. Business is business. Warto o tym pamiętać oddając dziecko w ręce tego, czy innego agenta. Zdarzają się chlubne wyjątki.
   Warto tu podkreślić, jak ważne są predyspozycje psychiczne.Odgrywają wielką rolę w tej branży. Dlatego też zarówno "agencja matka" jak i rodzice  powinni przygotować małoletnią modelkę do pracy i wyzwań, jakie przed nią stoją. Wbrew pozorom dziewczyny muszą przejść długą i często wyboistą drogę do tego, by osiągnąć jakieś zyski i satysfakcje ze swojej pracy. 
Wydaje mi się, że należy  uświadamiać sobie, iż modeling jest cudowną przygodą, może być drogą do osiągnięcia sukcesu. Jednak na nim świat się nie kończy.  Każdy zawsze ma wybór, odpowiedzialnie podejmuje decyzje dotyczące własnego ciała i  życia. Inwestycje, prace, jakie ponoszą agencje, trzeba doceniać, jednak nikt nie podpisuje cyrografu z diabłem i należy unikać wszelkich niedomówień i dwuznaczności, które w prostej linii prowadzą do manipulacji. Wszyscy jesteśmy wolni i podjęte przez nas decyzje kreują naszą rzeczywistość i to my ponosimy ich konsekwencje.

    
   Załączamy trailer do dokumentu przedstawiającego początkujące modelki w Tokio, z pewnością wzbudzi wiele kontrowersji...
 Agata i Kasia



  

2 komentarze:

  1. Takie ciekawe i tak szybko się kończy. Wiecej więcej! Jakie były doświadczenia koleżanek??? I co to za chlubne wyjątki? GIVE ME MORE :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy:) Wiecej wkrótce:) Jeśli chodzi o wyjątki to chyba każdy model i modelka spotkał osoby, które wiele razy mu pomogły i okazały się przede wszystkim ludźmi i dopiero potem pracownikami, dlatego nie chciałyśmy uogólniać. Pozdrawiamy:)

    OdpowiedzUsuń